Money-knights |

סוללים דרך חדשה – חירות פיננסית לפי דרישה!

תיק השקעות לדוגמה

Thursday 17 כJun, 2010

פעמים רבות פונים אלי משקיעים ומבקשים כי הפרסם תיק השקעות לדוגמה…

לדעתי תיק לדוגמה הינו טעות גדולה!

אני הסביר -

דבר ראשון כמו שאני אומר תמיד – “יש להתאים את ההשקעה למשקיע ולא להפך!” – אני מאמין בזה באמת ובתמים (שכן השקעה שלא מתאימה למשקיע, גם אם היא טובה, גוררת טעויות מצידו – וטעויות עולות לנו כסף!).

כלומר השקעה אחת יכולה להיות טובה למשקיע מסויים ולא לאחר (לדוגמה מבחינת נזילות, או גודל תיק… כמו גם רמת סיכון רצויה, יעוד הכסף, זמן השקעה רצוי, יכולת פיננסית…).

לפיכך תיק אינו יכול להיות ייצוגי ולשרת משקיעים שונים באותה צורה.

לדוגמה תיק השקעות של אדם שרוצה לחיות מהפרשה קבועה (וערכו נניח שני מליון ש”ח) אינו יכול להיות דומה לתיק של משקיע בתחילת דרכו שמוכן להשקיע זמן בניהולו וגודלו 30 אלף ש”ח. למי מהמשקיעים נבנה התיק הייצוגי?

דבר שני, תיק השקעות ייצוגי מורכב שניירות שייתכן כי כדאיות ההשקעה (כניסה) בהם כבר אינה קיימת שכן מרבית פוטנציאל הרווח כבר כוסה, אך לשם החזקה הם יכולים לשרת את המשקיע – ולכן כל דיבור או הפנייה לנייר שאני עושה נכונה באותו הרגע ולא בהכרח נכונה חודש אחרי (ולעיתים כבר מספר ימים אחרי).

אני לדוגמה עוסק בניירות שנחשבים למסוכנים במידה מה (למרות שאני לא רואה אותם כך), כאשר אני נכנס לנייר עם פוטנציאל של 50% רווח הוני לדוגמה והוא עשה כבר 30% רווח הוני – לי אולי כדאי להשאר, אך כבר לא הייתי ממליץ למישהו אחר להכנס אליו…

אני ממליץ לעקוב אחרי הפורום (אני מפרסם בפורום שחקן מעוף באופן יום יומי), כמו גם אחרי פרסומים נוספים גם מחוץ לאתר זה, לגבש דעה אישית ולבצע השקעות לפי מידע וידע רלונטיים לאותו זמן ומול נייר ספציפי ולא להתפתות להשקעה כוללת בתיק דמיוני.

דבר נוסף לסיום – מעקב אחר תיק כזה, באופן עקרוני, אינו יכול לשרת בצורה מטבית את המשקיע במעגל השני! ובטח ובטח במעגל השלישי (במיוחד אם למנהל יש קהל גדול).

כלומר מי שמנהל את התיק ומפרסם אותו כמובן נהנה מעדיפות – הוא קונה ראשון ומוכר ראשון!

מי שעוקב אחריו באופן חי ויכול להקדיש את הזמן על בסיס תוך יומי (מעגל שני) נהנה אבל פחות שכן הוא לעיתים יהיה מושפע מ”העדר” (במיוחד בניירות שאני עוסק בהם שהינם לעיתים בעלי סחירות נמוכה מאוד).

מי שעוקב באופן לא רציף אחרי התיק (ומדובר בקהל הגדול בדרך כלל) – מהירות התגובה שלו היא של שעות אם לא יום-יומיים ולכן יכול אפילו להיפגע כאשר מדובר במרווחים קטנים ובהשקעות קצרות (אני לדוגמה סטטיסטית מחליף את כל התיק בפחות מארבע חודשים – כאשר יש השקעות שעוברות את טווח השנה, אך מרבית ההשקעות מבוצעות לתקופה של שבועיים עד חודש! ולא מעטים מהם גם בטווח של ימים בודדים!).

לשם דוגמה ניתן לראות את הניירות שמנהלים במגמות, אם כל הכבוד – ויש כבוד, מפרסמים שם הודעה וכולם מוכרים. היו כבר ניירות שנעו בימי הודעה שלהם (ללא שום סיבה אחרת ב-10% ואף יותר מכך).

אני מעדיף למנות ברגע נתון את הידע וההבנה שלי לגבי נייר מסויים, אני מקפיד במידת האפשר להגיד אם אני בפנים או מתכוון להיות בפנים. כמו כן אני מקפיד תמיד לציין יעד ליציאה מראש!

אני מאמין כי קבלת החלטות בצורה עצמאית תוך כדי הבנה של התהליכים היא החשובה ולא מעקב עיוור אחרי המלצה אחת לשנייה. לכן אני מאמין גדול בלימוד והעמקת הידע הפיננסי האישי בכל תחומי החיים…

כניסות למאמר ממנועי חיפוש:

 • תיק השקעות לדוגמא
 • תיק השקעות מומלץ
 • תיק השקעות מומלץ 2012
 • תיק השקעות מומלץ 2011
 • המלצה לתיק השקעות
 • הרכב תיק השקעות מומלץ
ניתן לשתף או לשלוח במייל כתבה זו באמצעות לחיצה על הכפתורים, או להמשיך לקריאה של הכתבה האחרונה שפורסמה באמצעות לחיצה על הקישור הבא

אנו לאחר החגים ומתקרבים במהירות לשנת 2012, אך רגע לפני, כפי שכבר נכתב בצאט ובפורום באתר שחקן מעוף בשבועיים האחרונים – אני רוצה לעשות סקירה קצרה על מספר ניירות מדוברים.
כמובטח, לאחר תקופת החגים ולמרות העליות שכבר נרשמו יש מספר ניירות שמחירי השוק שלהם עדיין אטרקטיביים, בכתבה זו נסקור כמה מהם. להמשך קריאה לחץ כאן

כתבות נוספות בנושא כתבה זו:

 1. השקעות עם תשואה גבוהה יחסית לסיכון
 2. ביצוע השקעות מחוץ לישראל
 3. פיזור תיק השקעות
 4. הסדר החוב בלידר השקעות
 5. טאואר – סקירת סדרות האגח
הוספת תגובה

התגובה