Money-knights |

סוללים דרך חדשה – חירות פיננסית לפי דרישה!

תכוף אגח ג – הזדמנות או השקעה מועדת לכישלון

Thursday 9 כDec, 2010

לפני מעט יותר משבוע הודיעה חברת תכוף על אי תשלום קופון האגח שלה בגלל בעיית תזרים מזומנים.

עוד קודם לכן ניתן היה למצוא רמזים לבעיות בחברה כאשר מספר צקים שלה חזרו. כמה שהדבר נראה אבסורדי אז ועדיין נראה כך היום, יש לאירועים האחרונים “ריח” לא טוב ותזכורת למקרה מלרג.

כרגע לא ניתן לתמחר שווי אמיתי לאגח ג של חברת תכוף, מדובר בסיכון מול אפשרות לתשואה יפה… יותר מזה יהיה קשה להגיד… אך עדיין אני מאמין כי לא הגיע השעה להיכנס לנייר וכי אנו עוד צפויים לירידות נוספות!

תכוף אגח ג – הזדמנות?

שוב ושוב אנו שומעים טענות לכך שהאגח של חברת תכוף מתומחר כבר במכירת יתר, כלומר שמחיר השוק של הנייר ירדה מעבר לכל פרופורציה ומתומחרת בחסר וזאת בגלל שכל עוד המפעל עובד ויש צבר הזמנות – תשלום החוב מול מחזיקי האגח יגיע בסופו של דבר על ערך גבוה ממחיר השוק הנוכחי. הרי דחיה בתשלום עוד לא חיסלה אף אחד.

בנוסף לכך השרפה בכרמל מביא לכותרות את החברה כיצרנית כבאיות ואיביזרי כיבוי אש והצלה נוספים ולכן סביר להניח כי החברה תקבל הזמנות חדשות מהרשויות המוסמכות לכך.

מעבר לכך – חשוב לזכור כי מדובר בחברה די גדולה, האם יכול להיות שתשלום כה נמוך יביא לכך שהחברה תפשוט את הרגל ולא תעמוד בחובותיה כלל? האם הערך הנוכחי לא מייצג ערך נמוך לחוב בעל סבירות גבוה לתשלום? אני מזכיר למי שלא זוכר, כי אני עבדתי עם החברה במסגרת הצבאית. אז היינו מזמינים שושים לרכבים במאות… אני מדבר על פרויקטים גדולים… במליונים…

בנקודה הסופית אני מאמין כי אכן בסבירות גדולה יש כאן הזדמנות, גם מול מחיר נוכחי – אך בעיקר מול מחיר עתידי וזאת בגלל שתי סיבות עיקריות:

  1. לא מדובר בהזדמנות כעת – כי העתיד עדיין לא ידוע ולכן לא רק שנראה תנודתיות בנייר, הכיוון שלו לדעתי עדיין יהיה מטה.
  2. אכן מחיר קניית החוב משקף רווח למשקיע אך באי וודאות גדולה ולכן זהו יותר הימור מהזדמנות. אני מאמין כי נראה את הנייר במחיר נמוך יותר.

כלומר ההזדמנות בנייר בעקבות האירוע האחרון נמצאת עדיין בעתיד ובמחיר שוק נמוך הרבה יותר – אך ההזדמנות בתכוף אגח ג בהחלט קיימת!

תכוף אגח ג – השקעה מועדת לכישלון?

כולם מדברים על כבאיות אלו או אחרות, אך חשוב לזכור כי גם אם זה נכון – הזמנה אחת לא משנה את התמונה, מה גם שבארצנו הקטנה עד שיוציאו מכרז בנושא, החברה יכולה לפשוט את הרגל מספר פעמים :-D

שלא תבינו אותי לא נכון, אני מסכים אם הערכה הרווחת (או לא) כי דחייה היא לא מילה גסה – להפך אני תמיד בעד יציאה להסדר, כל עוד יש הבנות בין הצדדים.

אך השוק מגיב ברוב המוחלט אחרת מימני. כאשר חברה מציאה הסדר, או רומזת על בקשה לדחייה (מה שנעשה בתכוף), ציבור המשקיעים זורק סחורה מה שמוביל לירידות.

אם זהו המצב עדיף להמתין לכניסה לאחר ההודעה… ולכן בהשקעה כעת תכוף אגח ג הינה השקעה מועדת לכישלון – לפחות בטווח הקצר!

כרגע חברה שלא משלמת מליון שקל בתשלום ריבית – ועוד בלי הודעה מוקדמת ממשית! מבחינתי היא מוקצה…

עד שלא יסבירו לי בדוח מסודר מה הם מציעים וכיצד יעמדו בכך – אני לא מתכוון להיכנס – ברור שיכול להיות כי מתומחרת חסר לנקודה הסופית – אך אין שום דרך ממשית לדעת זאת…

לפיכך, במקרים מסוג זה, אני מעדיף להמתין בחוץ עד להתבהרות העניינים בנושא.

אני שב ואומר זאת פעם אחר פעם – אני נכנס לאחר הודעה תוך ידיעה שאני מפסיד חלק מהפוטנציאל.

אך כאשר עושים זאת בצורה עקבית – חשוב לזכור כי נמנעים מכניסה לניירות שבסופו של דבר מפסידים בהם. בנוסף נכון שלא קונים בנקודה הנמוכה ביותר, אך גם לא סופגים את המשך הירידות מטה אם מגיעות!

נכון שמפסידים 10-15% מכל עסקה, אך בנקודה הסופית בגלל שלא נכנסים לעסקעות שמוחקות את ההשקעה – נשארים עם יותר רווח והרבה פחות כאב ראש…

תכוף אגח ג – למה לא להשקיע עכשיו?

ברגע שאני יודע לחשב (גם אם יש פה עניין של הערכה) את הסיכונים מול הסיכויים – ולתמחר סבירויות שונות, אני יכול לעשות השקעה מושכלת.

בגלל שאני מתמקד בניירות שמראש יש בהם פער גדול (פוטנציאל רווח), גם טעות או הערכה לא נכנה פשוט גוררים אותי לגבול תחתון – שעדיין מייצג רווח!

לכן, למרות שאני משאיר הרבה הזדמנויות על הנייר, אני כמעט אף פעם לא מפספס… ותכוף אגח ג פשוט לא נמצאת בנקודה בה כל הנתונים זמינים לנו והתוצאה הסופית עדיין לא יכולה להיות מתומחרת באופן מניח את הדעת.

ניתן לשתף או לשלוח במייל כתבה זו באמצעות לחיצה על הכפתורים, או להמשיך לקריאה של הכתבה האחרונה שפורסמה באמצעות לחיצה על הקישור הבא

אנו לאחר החגים ומתקרבים במהירות לשנת 2012, אך רגע לפני, כפי שכבר נכתב בצאט ובפורום באתר שחקן מעוף בשבועיים האחרונים – אני רוצה לעשות סקירה קצרה על מספר ניירות מדוברים.
כמובטח, לאחר תקופת החגים ולמרות העליות שכבר נרשמו יש מספר ניירות שמחירי השוק שלהם עדיין אטרקטיביים, בכתבה זו נסקור כמה מהם. להמשך קריאה לחץ כאן

כתבות נוספות בנושא כתבה זו:

  1. אגח לא סחיר – המנעות ממלכוד או הזדמנות השקעה?
  2. אגח אדמה – הזדמנות?
  3. השקעה באגח קונצרני מול השקעה במניות בזמן משבר
  4. מכתשים אגן – השקעה במנייה מול השקעה באגח
  5. אפשרויות השקעה לטווח ארוך
הוספת תגובה

התגובה